مجله زی پی

شماره حساب ایبان IBAN چیست؟

شماره حساب ایبان IBAN چیست؟

شماره حساب ایبان IBAN

شماره حساب ایبان چیست؟

شماره حساب ایبان (IBAN) به معنای International Bank Account Number یک شماره حساب استاندارد بین المللی است که ابتدا در کشورهای اروپایی و عضو اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از خطا در انتقال پول به حساب های اشتباه در حواله های بانکی به وجود آمد که  با صدور شماره حساب مشتریان در یک چارچوب  مشخص  طبق استانداردهای کمیته های بانکی اروپا صادر میشود ،

هم‌اکنون حدود ۵۰ کشور از حدود ۲۲۰ کشورجهان عضو این پروتکل هستند از سال ۲۰۰۷ تاکنون کشورهای دیگر مانند عربستان و امارات، نیز به صورت تدریجی وارد حوزه ایبان  شده‌اند و شماره حساب‌های خود را با این نام ارائه می‌کنند.

یک شماره IBAN فقط می تواند متعلق به یک حساب بانکی باشد  در ابتدای هر شماره ایبان کد کشور درج شده است که شامل  دو حرف بزرگ از نام آن کشور میباشد و حداکثر 34 رقم میتواند باشد .

این شماره که شامل اعداد و حروف است به تمام حساب‌های حوزه اروپا تعلق می‌گیرد و نشان‌دهنده نام کشور، بانک مقصد و شماره حساب فردی است که حساب به نام وی باز شده است. ارسال‌ها و دریافت‌های حواله‌های بین‌المللی را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند.

به عنوان مثال کد IBAN بانک های ترکیه شامل 26 رقم می باشد. دو رقم اول کد کشور (TR) است. دو رقم بعدی کد کنترل و کدهای زیر به ترتیب کد بانک و شماره حساب می باشد. مقادیر موجود در این 26 کاراکتر باید به صورت الگوریتمی با کد کنترل مطابقت داشته باشند. در صورتی که مطابقت نداشته باشد، همانطور که در سایت مشاهده می کنید  خطای IBAN دریافت خواهید کرد. به این ترتیب متوجه می شوید که ایبان در هنگام ارسال پول اشتباه نوشته شده است.

ساختار شماره حساب ایبان IBAN

شماره حساب ایبان از مجموع حداکثر ۳۴ کاراکتر تشکیل شده است که دو حرف اول آن نشان‌دهنده کشور مقصد است. به عنوان مثال چنانچه دو کارکتر اول  GR باشد مربوط به کشور یونان است یا مثلا CH مربوط به کشور سوئیس است و TR مربوط به کشور ترکیه است.

هدف از ایجاد شماره IBAN  چه بود؟

این استاندارد بین المللی  براساس قوانین اتحادیه اروپا به منظور افزایش سرعت و کیفیت نقل و انتقال پول میان کشورها و به حداقل رساندن هزینه های احتمالی ایجاد شده است، هدف از IBAN  جلوگیری از خطا و تاخیر در انتقال پول از طریق بانک های کشورهای اروپایی است به لطف IBAN  مبلغ  ارسالی با سرعت و دقت  بیش تری از حساب فرستنده به حساب گیرنده منتقل میشود به این ترتیب حتی زمان انتظار کمتر ، هزینه های اضافی کمتر و خطاهای کمتری را شاهد هستیم .

توصیه ما؛ برای تایید صحت IBAN دریافتی  این است که  با ورود به e-iban.com هنگام دریافت اطلاعات iban  از گیرنده  از صحت آن اطمینان حاصل پیدا کنید این فرآیند همچنین اتلاف زمانی را که بعداً در نتیجه بیان اشتباه ایجاد می شود، از بین می برد.

سوالات متداول

شماره ایبان چیست؟

ایبان (IBAN) به معنای International Bank Account Number یک شماره حساب استاندارد بین المللی به منظور حواله و انقال پول میان کشورهای مختلف است.

آیا زی پی کارت شماره ایبان دارد؟

تنها مستر کارت VIP زی پی  ، دارای شماره ایبان اختصاصی است  اما با پرداخت هزینه اضافی میتوانید  سرویس ایبان را برای دیگر مسترکارت های فیزیکی زی پی   فعال کنید و شماره حساب اختصاصی دریافت کنید.

آیا شماره ایبان منحصر بفرد است؟

شماره IBAN یک شناسه ۲۶ رقمی است که دقیقا مانند شماره شبا بانکی شما در ایران، برای هر مشتری به طور منحصر به فرد تعریف می شود.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x